.
Δευτέρα 20 Μαΐου 2024

Η διαδρομή της Ολυμπιακής Φλόγας στο Δήμο Καβάλας- Τα ονόματα των Λαμπαδηδρόμων

Ο Δήμος Καβάλας ανακοινώνει το πρόγραμμα της τελετής Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας στην πόλη και στον αρχαιολογικό χώρο Φιλίππων, η οποία θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024:

11:00 – Αρχαιολογικός χώρος Φιλίππων
1ος Λαμπαδηδρόμος (θα ανάψει το βωμό): Μίμης Θεοδωρίδης (Παγκόσμιος πρωταθλητής στο Parkour ● Χρυσό μετάλλιο στο World Games USA (2022) ● Αργυρό μετάλλιο στο World Cup Montpellier (2023) ● Χάλκινο μετάλλιο στο World Cup Sofia (2021))
◾Συνοδοί: Νίκος Μπόνιας (Βόλεϊ ΑΟΚ), Έλενα Παναγιωτίδου (Βόλεϊ Α.Ο. Αμυγδαλεώνα – ΣΑΡΙΣΑ), Λευτέρης Λύρατζης (Ελληνική Ομάδα Διάσωσης – Παράρτημα Νομού Καβάλας), Ευγενία Τζιβελεκίδου (Σκακιστικός Όμιλος Καβάλας)

11:40 – Καβάλα (7ης Μεραρχίας 23 – Βενζινάδικο HORIZON)
◾2η Λαμπαδηδρόμος: Αναστασία Ιωσηφίδου (Χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Άλμα εις Μήκος Κ18 (2021) ● Αργυρό μετάλλιο στο Πένταθλο Κ16 (2019) ● Αργυρό μετάλλιο στο Άλμα εις Μήκος Κ23 (2023) ● Χάλκινο μετάλλιο στο Άλμα εις Μήκος Κ20 (2023) ● Χάλκινο μετάλλιο στη σκυταλοδρομία 4×100 (2022))
◾Συνοδοί: Αγγελική Μαραβέγια (Πάνθηρες), Βασιλική Παλτόγλου (Α.Σ. ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ), Μυρτώ Σταμπουλίδου (Μπάσκετ), Άννα Κακαλή (Βόλεϊ ΑΟΚ), Άννα Δάφτσου (ΟΚΑΚ)

11:43 – Καβάλα (Σχολή Πυθαγόρας – Φανάρια)
◾3η Λαμπαδηδρόμος: Ρέα Λογοθέτη (Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στη Σανιδοκωπηλασία SUP (2023) ● Μέλος της Εθνικής Ομάδας Σανιδοκωπηλασίας SUP)
◾Συνοδοί: Πάρης Ανανιάδης (ΝΟΘΑΚ), Κατερίνα Φλωρέντζη (Άρση Βαρών – Ηρακλής), Γιάννης Κανίογλου (Εθελοντής – Ζωγράφος), Νίκος Χατζηαβραάμ (ΑΟΑ Πρωταθλητών Καβάλας), Λεμονιά Γκαϊτατζή (Επιτραπέζια Αντισφαίριση – ΑΣΕΑ Καβάλας)

11:47 – Καβάλα (Ερυθρού Σταυρού 44)
◾4ος Λαμπαδηδρόμος: Παναγιώτης Τσοχαταρίδης (θα ανάψει το βωμό – Πρωταθλητής Ελλάδας στο kick Boxing για 10 συνεχόμενες χρονιές (2009-2018) ● Χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Βορείου Ελλάδος στο Παγκράτιο Άθλημα (2010,2011) ● Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Kick Boxing στην κατηγορία -60 κιλών (2016) ● Χάλκινο μετάλλιο στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Kick Boxing στο San Sebastian της Ισπανίας (2015) ● Χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Kick Boxing (2014,2015,2016) ● Καλύτερος αθλητής του κόσμου στο Kick Boxing, στις ηλικίες 16-18 ετών (2016) ● Επαγγελματική Πυγμαχία – Κάτοχος της ζώνης WBC Mediterranean (2023) και της ζώνης WBF (2022))
◾Συνοδοί: Ελισάβετ Κωνσταντινίδου (Πυγμαχία Α.Ο. ΟΡΜΗ), Γιάννης Μαρτίδης (Ελεύθερα Πάλη – Παλαιστικός Σύλλογος Ζυγού “Μέγας Αλέξανδρος”), Γιάννης Καζαντζίδης (ΑΟΚ), Δημήτρης Αθανασιάδης (Μπάσκετ -Αγία Βαρβάρα), Νίκος Σαββίδης (Τραμπολίνο ΓΟΚ)

11:50 – Τελετή Αφής της Ολυμπιακής Φλόγας στο Πάρκο Ηρώων (Διάρκεια 30 λεπτά)

12:20 – Καβάλα (Πάρκο Ηρώων)
◾5ος Λαμπαδηδρόμος: Ντίνος Διαλεκτόπουλος (Χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Αντισφαίρισης με Αμαξίδιο (2023) ● Μέλος της Εθνικής Ομάδας Αντισφαίρισης με Αμαξίδιο ● Νο 230 στην παγκόσμια κατάταξη)
◾Συνοδοί: Θόδωρος Γκίκας (Μαθητής – Αργυρό μετάλλιο στη Διεθνή Ολυμπιάδα Αστρονομίας και Αστροφυσικής), Νίκος Πενταζίδης (Μπάσκετ – Αστέρας Καβάλας), Γιώργος Αλμπάνης (Ένωση Καλαθοσφαίρισης Καβάλας), Χαράλαμπος Αγγής (φοιτητής – ο πρώτος μαθητής απόφοιτος δομής Ειδικής Εκπαίδευσης της Καβάλας που πέρασε στον χώρο της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης), Αλκμήνη Γαϊτατζή (φοιτήτρια – Πρωταθλήτρια της Microsoft)

12:23 – 12:32 Καβάλα (Χρυσοστόμου Σμύρνης και Ερυθρού Σταυρού έως τις Καμάρες)
◾Λαμπαδηδρόμοι: Τέσσερις αθλητές που θα επιλέξει η Επιτροπή Ολυμπιακής Λαμπαδηδρομίας.

Latest news

Related news